Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı, obezite tedavisinde kullanılan bir cerrahi yöntemdir. Bu işlem, mide hacmini azaltmak amacıyla yapılan bir prosedürdür. Bu prosedür sırasında, midenin büyük bir kısmı çıkarılır ve daha küçük bir tüp şekline getirilir. Bu şekilde, hasta daha az yiyecek yiyebilir ve daha hızlı bir şekilde tok hisseder. Tüp mide ameliyatı genellikle laparoskopik olarak yapılır, yani birkaç küçük kesiden girilerek yapılır. Bu yöntem, geleneksel açık cerrahiye göre daha az invazivdir ve daha hızlı iyileşme süreci sağlar.

Tüp Mide Kimlere Uygulanabilir?

Tüp mide ile mide küçültme ameliyatı, 18 yaş üzeri, vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde veya 30’un üzerinde ve obeziteye bağlı sağlık sorunları olan kişilere önerilir.

İyileşme Süreci

Tüp mide ameliyatı sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye göre değişebilir, ancak genellikle hastaların iyileşme süreci oldukça hızlıdır. Genellikle hastalarımız gözlem ve takip sonrası 3 gün sonunda evlerine gönderilirler. Hastaların ameliyat sonrası düzenli olarak doktor takibi ve kontrol altında tutulması önemlidir. Ameliyat sonrası beslenme planına dikkat etmek, iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Yapılması Gerekenler

  • İşlem sonrasında doktorumuzun önerdiği şekilde diyet programına uyulmalıdır. Bu program genellikle sıvı gıdalarla başlar ve zamanla katı gıdalara geçiş yapılır.
  • Doktorumuzun önerdiği şekilde ilaçları düzenli olarak almak ve diyet programını uygulamak.
  • Yeterli miktarda sıvı tüketmek ve sıvı alımı için doktorun önerdiği şekilde hareket etmek.

Kaçınılması Gerekenler

  • Aşırı egzersiz veya ağır kaldırma gibi yoğun fiziksel aktivitelerden kaçınmak.
  • Doktorumuzun önerdiği diyet programından farklı bir diyet kesinlikle uygulanmamalıdır.
  • Bir süre sigara tüketilmemelidir.
  • Alkol tüketimi kesinlikle yapılmamalıdır.
  • Doktorumuzun onayı olmadan takviye ürünleri veya bitkisel ilaçlar kullanmak.
Prosedür Süresi

2-3 Saat

Konaklama Süresi

4-6 Gün

Anestezi

Genel Anestezi

Hastanede Yatış

4 Gün