Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Meme Büyütme Nedir

Meme büyütme, estetik cerrahi bir işlem olarak kadınların meme boyutunu artırmak için kullanılan bir yöntemdir. Bu işlem, genellikle silikon jel implantlarının meme dokusunun altına yerleştirilmesi yoluyla gerçekleştirilir. İmplant uygulanmadan, sadece yağ transferi ile meme büyütme işlemi mümkündür. Bu işleme Otolog Meme Büyütme de denir. Meme büyütme işlemi, kadınların kendilerini daha iyi hissetmelerine ve daha dolgun meme görünümüne sahip olmalarına yardımcı olabilir.

Meme Büyütme Nasıl Yapılır?

Meme büyütme işlemi, genellikle hastanın tercihine göre genel veya lokal anestezi altında yapılır. İşlem, meme altında veya meme başının altındaki kesi yoluyla gerçekleştirilir ve implantın yerleştirileceği bir cep oluşturulur. Silikon implant daha sonra bu cebe yerleştirilir ve yerleştirme işlemi tamamlanır.

İyileşme Süreci

Meme büyütme işlemi sonrası, birkaç gün sürebilen hafif ağrı, şişlik ve morarma gibi bazı yan etkiler görülebilir. Ameliyat sonrası birkaç hafta boyunca özel bir sütyen ile desteklenmelidir. İlk haftadan işe dönebilir, 4-6 hafta sonrası rutin hayatınıza devam edebilirsiniz.

Yapılması Gerekenler

  • Operasyon sonrası belirli bir süre sütyen veya bandaj kullanmanız gerekebilir.
  • Operasyondan sonraki ilk birkaç gün boyunca yatarken, sırt üstü pozisyonda yatmaya özen gösterin. Bu, şişliği azaltmaya yardımcı olacaktır.

Kaçınılması Gerekenler

  • İlk birkaç gün boyunca ağır egzersiz veya aşırı fiziksel aktiviteden kaçınmalısınız.
  • İlk birkaç gün boyunca alkol ve sigara gibi toksik maddelerden kaçınmalısınız. Bu maddeler iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir.
  • Operasyondan sonraki ilk birkaç hafta içinde sıcak duş veya banyo yapmaktan kaçının. Bu, ameliyat bölgesinde enfeksiyon riskini artırabilir.
  • İşlem sonrası belli bir süre havuz, deniz ve jakuzi gibi suya maruz kalmaktan kaçınmalısınız. Su, işlem yapılan bölgenin enfeksiyon riskini artırabilir ve iyileşme sürecini geciktirebilir.
Prosedür Süresi

2-4 Saat

Konaklama Süresi

5-7 Gün

Anestezi

Genel Anestezi

Hastanede Yatış

1-2 Gün