Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Liposuction ile Yağ Aldırma

Liposuction ya da liposakşın, vücuttaki fazla yağları alarak istenilen bölgenin daha şekilli ve estetik bir görünüme kavuşmasını sağlayan bir cerrahi işlemdir. Bu işlem, lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Liposuction işlemi, vücut şekillendirme için etkili bir yöntemdir.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Liposuction işlemi, özel bir vakumlu kanül yardımıyla yapılır. Kanül, cildin altına yerleştirilerek fazla yağ dokusunu emer. İşlem, genellikle karın, bel, kalça, uyluk, diz, kol, boyun ve çene bölgesindeki yağlardan kurtulmak için kullanılır. Liposuction işlemi sadece yağ dokusu alındığından, ciltte belirgin bir iz kalmaz.

İyileşme Süreci

Liposuction işlemi sonrası birkaç gün sürebilen hafif bir ağrı, şişlik ve morarma görülebilir. Birkaç gün içerisinde iş hayatına dönülebilir ve yaklaşık 3 hafta içerisinde rutin aktivitelere devam edilebilir.

Yapılması Gerekenler

  • İlk birkaç gün boyunca işlem gören bölgelere soğuk uygulayarak şişliği azaltmak için buz paketi kullanabilirsiniz.
  • İşlem sonrası belli bir süre güneş ışığından korunmalısınız.

Kaçınılması Gerekenler

  • İlk birkaç gün boyunca ağır egzersiz veya aşırı fiziksel aktiviteden kaçınmalısınız.
  • İlk birkaç gün boyunca alkol ve sigara gibi toksik maddelerden kaçınmalısınız. Bu maddeler iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir.
  • İşlem sonrası belli bir süre havuz, deniz ve jakuzi gibi suya maruz kalmaktan kaçınmalısınız. Su, işlem yapılan bölgenin enfeksiyon riskini artırabilir ve iyileşme sürecini geciktirebilir.
Prosedür Süresi

2-4 Saat

Konaklama Süresi

5-7 Gün

Anestezi

Genel Anestezi

Hastanede Yatış

1-2 Gün