Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kanal Tedavisi – Endodonti

Kanal tedavisi, dişin içindeki pulpa adı verilen dokunun enfeksiyon veya iltihaplanma gibi nedenlerle çıkarılması ve yerine özel bir dolgu maddesi ile doldurulması işlemidir. Dişin içindeki pulpa, kan damarları ve sinirler içerir ve dişin sağlıklı olması için gereklidir. Ancak bazı durumlarda, bu dokuda iltihaplanma veya enfeksiyon meydana gelir ve dişin sağlığına zarar verebilir.

Kanal tedavisi işlemi, dişlerdeki enfeksiyon veya iltihaplanma nedeniyle ağrı, hassasiyet veya dişin sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyet göstermesi durumunda önerilir. Ayrıca, dişlerde çürük veya yaralanma sonucu pulpanın zarar görmesi durumunda da kanal tedavisi gerekebilir.

İyileşme Süreci

Kanal tedavisi sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişebilir, ancak genellikle birkaç gün içinde ağrı ve rahatsızlık azalmaya başlar. İşlem sırasında kullanılan anestezi etkisi geçtikten sonra hafif bir ağrı veya hassasiyet hissi normaldir, ancak bu durum genellikle birkaç gün içinde azalır.

Yapılması Gerekenler

  • Dişinizi fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı bırakmayın, ancak çok nazik bir şekilde yapın.
  • İşlem sonrası birkaç gün kadar dinlenin.
  • Ağır aktivite ve egzersizlere ara verin.

Kaçınılması Gerekenler

  • İlk birkaç saat boyunca ağzınıza hiçbir şey koymayın, yiyecek veya içecek tüketmeyin.
  • Diş çekim bölgesindeki olası enfeksiyon riskini azaltmak için, ağız hijyeninize özen göstermelisiniz ve doktorumuzun önerilerini takip etmelisiniz.
  • Sigara ve alkol tüketiminden kaçının, enfeksiyonlara ya da daha fazla kanamaya sebep olabilir.
  • Sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçının, bunlar uygulama gören dişte ağrıya neden olabilir.

     
Prosedür Süresi

1-3 Saat

Konaklama Süresi

3-6 Gün

Anestezi

Lokal Anestezi

Hastanede Yatış

Yatış Yok