Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti ameliyatı, erkeklerde meme dokusunun büyümesi veya sarkması nedeniyle göğüslerin görünümünü düzeltmek için yapılan bir cerrahi işlemdir. Jinekomasti, hormon dengesizlikleri, genetik faktörler veya ilaç kullanımı gibi nedenlerle oluşabilir. Jinekomasti ameliyatı, erkeklerde meme dokusunun görünümünü düzeltmek için etkili bir seçenektir.

Jinekomasti Nasıl Yapılır?

Ameliyat, genellikle genel anestezi altında yapılır ve doktorumuz, göğüslerin altından veya meme başı etrafından küçük kesiler yaparak meme dokusunu çıkarır. Meme dokusu azaltılarak ve göğüslerin şekli düzeltilerek daha estetik bir görünüm elde edilir.

İyileşme Süreci

Jinekomasti ameliyatı sonrasında, hastalar genellikle birkaç gün hastanede kalır ve iyileşme süreci birkaç hafta sürer. Ameliyat sonrasında, hastanın bir süre için bandaj veya göğüs korsesi kullanması gerekebilir.

Yapılması Gerekenler

  • Operasyon sonrası belirli bir süre korse veya bandaj kullanmanız gerekebilir.
  • Operasyondan sonraki ilk birkaç gün boyunca yatarken, sırt üstü pozisyonda yatmaya özen gösterin. Bu, şişliği azaltmaya yardımcı olacaktır.

Kaçınılması Gerekenler

  • İlk birkaç gün boyunca ağır egzersiz veya aşırı fiziksel aktiviteden kaçınmalısınız.
  • İlk birkaç gün boyunca alkol ve sigara gibi toksik maddelerden kaçınmalısınız. Bu maddeler iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir.
  • Operasyondan sonraki ilk birkaç hafta içinde sıcak duş veya banyo yapmaktan kaçının. Bu, ameliyat bölgesinde enfeksiyon riskini artırabilir.
  • İşlem sonrası belli bir süre havuz, deniz ve jakuzi gibi suya maruz kalmaktan kaçınmalısınız. Su, işlem yapılan bölgenin enfeksiyon riskini artırabilir ve iyileşme sürecini geciktirebilir.
Prosedür Süresi

2-4 Saat

Konaklama Süresi

5-7 Gün

Anestezi

Genel Anestezi

Hastanede Yatış

1-2 Gün