Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Göz İyileştirme Tedavileri

Görme bozuklukları, gözlerin doğru şekilde işlev görmemesi sonucu oluşan görme sorunlarıdır. Görme bozuklukları birçok farklı şekilde ortaya çıkabilir ve gözlerin bir veya daha fazla bölgesindeki problem nedeniyle oluşabilir. Görme bozukluklarının tedavisi, görme sorununun nedenine bağlıdır. Gözlük, kontakt lensler veya göz egzersizleri, bazı durumlarda görme bozuklukları için etkili tedavilerdir. Daha ciddi durumlarda, cerrahi müdahale gerekebilir.

No Touch Lazer

No touch lazer, göz hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir lazer teknolojisidir. No touch lazer, göz yüzeyine temas etmeden, gözün içine yüksek yoğunluklu lazer ışınları göndererek tedavi yapar. Bu nedenle “temassız lazer” olarak da bilinir.

No touch lazer, göz bozuklukları, göz tansiyonu, diyabetik retinopati, makula ödemi, katarakt ve lazerle görme düzeltmesi gibi birçok göz rahatsızlığının tedavisinde kullanılabilir. No touch lazer, lazer ışınlarının göze doğrudan temas etmemesi nedeniyle diğer lazer tedavilerine göre daha az invazivdir ve hastanın rahatlığını artırır.

No touch lazer tedavisi sırasında, hasta rahat bir şekilde oturur ve göz yüzeyine lokal anestezi damlaları kullanılarak göz damarlarına lazer ışınları gönderilir. No touch lazer tedavisi sırasında, göz yüzeyine herhangi bir temas veya alet kullanımı yoktur ve bu nedenle ağrısız ve hızlı bir işlem olarak kabul edilir.

No touch lazer tedavisi, göz rahatsızlığına bağlı olarak birkaç dakika ile birkaç saat arasında değişebilir. İşlem sonrasında, hasta hemen normal aktivitelerine geri dönebilir ve herhangi bir özel bakıma ihtiyaç duymaz. Ancak, no touch lazer tedavisi sonrasında görmede geçici bir bozukluk veya ışık hassasiyeti oluşabilir.

Akıllı Lens

Akıllı lens cerrahisi, katarakt ameliyatları sırasında, doğal lens yerine akıllı bir lens takılması işlemidir. Bu işlem, göz içindeki bulanıklığı gidermek ve gözün odaklama yeteneğini geri kazandırmak için yapılan bir ameliyattır.

Akıllı lensler, göz içindeki doğal lenslerin yerini alarak, farklı mesafelerdeki nesnelere odaklanabilme özelliğine sahiptirler. Bu özellik, kişilerin yakın veya uzak mesafelerdeki nesnelere net bir şekilde bakmalarını sağlar. Böylece, kişiler hem uzak hem de yakın mesafelerde net bir görüş sağlarlar ve gözlük veya kontakt lens kullanma ihtiyacı azalır.

Akıllı lens cerrahisi, genellikle lokal anestezi altında yapılır ve işlem sırasında bir mikroskop kullanılır. Cerrah, gözün doğal lensini çıkararak, yerine akıllı bir lens takar. İşlem genellikle 20-30 dakika sürer ve aynı gün taburcu edilen hastaların çoğu normal aktivitelerine hemen geri dönebilir.

Akıllı lens cerrahisi, genellikle katarakt hastaları için önerilir, ancak göz odaklama sorunu olan herhangi bir kişi için de uygun olabilir. Akıllı lens cerrahisi, gözlük kullanımını azaltarak, yaşam kalitesini artırabilir. Ancak, her cerrahi işlem gibi, akıllı lens cerrahisi de potansiyel riskler ve komplikasyonlar taşır.

Prosedür Süresi

1-2 Saat

Konaklama Süresi

3-6 Gün

Anestezi

Lokal veya Genel

Hastanede Yatış

Yatış Yok