Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dudak Kaldırma Ameliyatı

Dudak kaldırma ameliyatı, yaşlanma süreci veya diğer faktörler nedeniyle düşük veya sarkık dudaklara sahip olan insanlar için estetik bir prosedürdür. Dudakların daha hacimli ve dolgun görünmesi, yüz yapısına uyumlu bir biçimde durması hedeflenir.

Dudak Kaldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat sırasında doktorumuz, dudakların etrafındaki deri ve kas dokusunu yeniden şekillendirerek, daha sıkı ve daha genç bir görünüm elde etmeye çalışır. Üst dudak veya alt dudakta yapılabileceği gibi, genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Burun ile dudağın üst kısmı arasındaki mesafe kısalarak dudağın kızarıklığı dışa doğru yuvarlanmaya başlar ve daha hacimli bir görünüm oluşur.

İyileşme Süreci

Dudak kaldırma ameliyatının iyileşme süreci, prosedürün hangi bölgede yapıldığına ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak değişebilir. Ancak, genellikle hastaların ilk birkaç gün boyunca şişlik, morluk ve hafif ağrı yaşaması normaldir. Ameliyat sonrası birkaç gün içinde, yaraların çoğu iyileşir ve dikişler alınır. Ancak, tam iyileşme süreci birkaç hafta veya daha uzun sürebilir.

Yapılması Gerekenler

  • İlk birkaç gün boyunca, hastaların yüzlerini ve dudaklarını sık sık buzla soğutması önerilir.
  • Yatarken başınızı yüksek tutmanız faydalı olacaktır.

Kaçınılması Gerekenler

  • Yoğun aktivite ve ağır egzersizlere ara verilmelidir.
  • Birkaç gün kadar güneş ışığına direkt olarak maruz kalınmamalıdır.
  • Yemek yerken ve konuşurken hastaların dudaklarını germemesi önerilir.
Prosedür Süresi

2-4 Saat

Konaklama Süresi

5-7 Gün

Anestezi

Lokal Anestezi

Hastanede Yatış

1-2 Gün