Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Diş İmplantı Tedavisi

Diş implantı, kaybedilen bir dişin yerine yapay bir diş kökü yerleştirilmesi işlemidir. İmplantlar, çene kemiğine yerleştirilir ve birkaç ay içinde kemikle bütünleşir. Bu işlem, implantların diş eti altına yerleştirilmesi ve üstüne de bir diş protezi takılmasıyla tamamlanır. İmplantlar, köprüler veya takma dişler yerine kullanılabilir ve doğal dişlerle aynı işlevi görürler.

Diş implantı tedavisi, diş kaybı sonrası ağız sağlığını ve çene yapısını korumak için kullanılır ve uzun ömürlü bir çözümdür.

İyileşme Süreci

Diş implantı sonrası ilk birkaç gün, diş implantları yerleştirildiği bölgede ağrı, şişlik ve hafif kanama gibi rahatsızlıklar görülebilir. Bu belirtiler, çene kemiklerinin üzerindeki basıncın etkisiyle oluşur ve normalde birkaç gün içinde azalır.

Yapılması Gerekenler

  • Diş implantları yerleştirildikten sonra, ağız hijyeni çok önemlidir. Doktorumuzun önerdiği şekilde düzenli olarak fırçalayın, diş ipi kullanın ve gargara yapın.
  • İmplantların üzerindeki dikişleri aldırdıktan sonra, doktorumuzun önerdiği şekilde düzenli kontroller yapın.
  • Doktorumuzun önerdiği şekilde düzenli olarak protez dişlerinizi temizleyin. Bu, diş eti enfeksiyonları ve kötü ağız kokusu gibi sorunların önlenmesine yardımcı olur.

Kaçınılması Gerekenler

  • İlk birkaç hafta boyunca, protez dişler üzerinde çiğnemekten ve sert gıdalar tüketmekten kaçının. Yumuşak gıdalar tüketmek daha iyidir.
  • Diş implantlarının üzerinde sert ve keskin cisimleri kullanmaktan kaçının. Bu, implantların zarar görmesine ve diş eti enfeksiyonlarına neden olabilir.
  • Sigara ve alkol tüketimi, diş eti enfeksiyonları ve implantların başarısız olması gibi birçok ciddi soruna neden olabilir. Diş implantı tedavisi sürecinde sigara ve alkol tüketiminden kaçınmak önemlidir.
  • Diş implantlarına çok fazla basınç uygulamaktan kaçının. Bu, implantların zarar görmesine ve başarısız olmasına neden olabilir.
Prosedür Süresi

1-3 Saat

Konaklama Süresi

3-6 Gün

Anestezi

Lokal veya Genel

Hastanede Yatış

Yatış Yok