Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Burun Estetiği – Rinoplasti

Burun estetiği, burun şeklini ve boyutunu değiştirerek, daha simetrik ve dengeli bir görünüm elde etmek için yapılan bir estetik cerrahi prosedürdür. Burun estetiği aynı zamanda rinoplasti olarak da adlandırılır. Burun estetiği, estetik kaygıların yanı sıra, burun tıkanıklığı ve solunum problemleri gibi tıbbi nedenlerle de yapılabilir.

Burun Ameliyatı Sonrası

Burun estetiği ameliyatından sonra, hastalar genellikle birkaç gün boyunca şişlik, morluk, burun tıkanıklığı ve hafif ağrı hissedebilirler. Bazı durumlarda, burun içindeki atel veya tamponlar birkaç gün boyunca yerinde kalabilir. Bu, burunun şeklinin korunmasına ve kanamayı önlemeye yardımcı olur. Doktorumuz, tampon veya atellerin çıkarılması için bir randevu verecektir.

Yapılması Gerekenler

  • İlk birkaç gün boyunca, yüz ve burun bölgesini sık sık buzla soğutarak olası şişlik ve morlukları azaltmak önemlidir.
  • Başın yüksek tutulması, şişliği ve kan dolaşımını azaltarak iyileşme sürecini hızlandırabilir.
  • Ameliyat sonrası birkaç gün boyunca, sıcak, baharatlı yiyeceklerden kaçınmak ve yumuşak yiyecekler tüketmek, burun bölgesindeki hassasiyeti azaltabilir.

Kaçınılması Gerekenler

  • Yoğun aktivite ve ağır egzersizlere ara verilmelidir.
  • Birkaç gün kadar güneş ışığına direkt olarak maruz kalınmamalıdır.
  • Sigara ve alkol, iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir, bu nedenle ameliyat sonrası birkaç hafta boyunca bunlardan kaçınmak önemlidir.

Prosedür Süresi

2-4 Saat

Konaklama Süresi

5-7 Gün

Anestezi

Genel Anestezi

Hastanede Yatış

1-2 Gün